13 tipů ze školení, díky kterému jsem levou zadní získal certifikát Google Analytics

Koncem října jsem vyrazil do Prahy na školení o Google Analytics. Povídal o něm Honza Tichý. Probral s námi nejenom základy a rozhraní Google Analytics, ale i jaká data sledovat a jak nad nimi přemýšlet. Školení proběhlo pod taktovkou Google Partners Academy.

Mám pro vás 13 tipů, které mi z tohoto školení přišly zajímavé

1. Všechno se odvíjí od toho, jaké si zvolíte cíle a strategie:

  • Je třeba si ujasnit, jaké reporty či metriky jsou pro vás důležité a pak plánujte, jak to chcete měřit a implementovat.

2. Je důležité znát metodiku používaných nástrojů:

  • Například konverze v Analytics a konverze v Ads nejsou totéž.
  • Mezi metrikou UživateléNávštěvy je v reportech Google Analytics rozdíl. Ve statistikách znamená uživatel 1 prohlížeč. Na rozdíl od toho nová návštěva začíná po 35 minutách stejného uživatele. Stejně tak se nová návštěva začne započítávat po půlnoci.
  • Po půlnoci začíná další návštěva, i když je uživatel pouze jeden — v účtu tedy převažují návštěvy nad uživateli.

3. Jen surová data nám nic neřeknou, smysl začínají dávat, až když je můžeme s něčím porovnávat (například stejná data porovnávající se v čase, porovnávání metrik s určitými dimenzemi — tržby, návštěvy apod. vztažené k určitému zdroji, médiu).

4. Reporty s názvem Tok (Tok chování, Tok uživatelů, Tok událostí, Tok k cíli) vám nic neřeknou, neztrácejte s nimi čas, v Analytics je mnohem více zajímavějších reportů.

5. Šikovná finta ke zjištění míry okamžitého opuštění hodně proklikávaných URL stránek (může být užitečné pro PPCčkaře) — doporučuji si nastavit dostatečně dlouhé období. Postup je na obrázku č.1 a také v bodech zde:

  • CHOVÁNÍ — OBSAH WEBU — VSTUPNÍ STRÁNKY
  • nad grafem přepnout ze Souhrn na Používání webu
  • seřadit dle Míry okamžitého opuštění
  • Typ řazení vážené

Obr. 1: Finta ke zjištění míry okamžitého opuštění hodně proklikávaných URL stránek.

6. Výstupní stránky a odchody z webu — v Analytics dokážete zjistit, ze kterých stránek uživatelé nejvíce odcházejí a mrknout se, zda stránku nemůžete upravit uživateli pro lepší přehlednost. U některých tipů stránek (blog či produktové stránky) to nemusí být tak špatné jako u jiných.

  • Typicky se jedná o rozcestníky (kategorie, podkategorie), které mají uživatele nasměrovat někam dále na vašem webu. Zjistit to můžete přes CHOVÁNÍ — OBSAH WEBU — VÝSTUPNÍ STRÁNKY. Opět jako u předchozího bodu je dobré mít dostatek dat (delší zvolené období).

7.  Za zdrojem návštěvnosti (direct/​none) se neskrývá jen přímý přístup na web, ale i:

  • Web můžete mít v záložce prohlížeče v oblíbených.
  • Může to být odkaz v nějakém offline dokumentu (word, adobe reader).
  • Uživatel může přijít z nezabezpečeného webu (http) na zabezpečený.
  • Může jít o odkaz přeposlaný v Messengeru, případně v jiném software.

8. Analytics rozeznají jen 3 druhy médií — (direct)/(none), organic a referral — zbytek pak rozeznává pomocí UTM parametrů. Jak si usnadnit značkování najdete tady. UTM parametry se ovšem nedoporučují přidávat do interní navigace webu.

9. Analytics si 6 měsíců dozadu pamatuje proklik — když se tedy uživatel proklikl na web přes zdroj Google/​cpc, odešel a po 5 měsících se vrátil proklikem ze zdroje Google / organic a udělá objednávku, ta se připíše organickému zdroji.

10. Co v Analytics zkresluje tržby:

  • Ztráta cookies, více zařízení.
  • Storna, reklamace, vratky.
  • Offline konverze — ROPO efekt (uživatelé si něco najdou na webu a koupí telefonicky nebo na pobočce).
  • Podíl více zdrojů — Nejčastější konverzní trasy, atribuční modely.

11. Report Asistované konverze vám nic neřekne, neztrácejte s ním moc času. Mnohem zajímavější je Nástroj pro porovnávání modelů. Analytics měří pomocí atribučního modelu Poslední nepřímý proklik, je možné výsledky porovnávat s dalšími modely, které má Analytics zabudované (S nárůstem v čase, Lineární, Založeno na pozici…), ale můžete si vytvořit i vlastní atribuční model. Každý atribuční model má něco do sebe, nejde říct, který je nejlepší.

12. I když ne nejlepší, ale asi nejvíce vhodný je model Data driven attribution neboli Atribuce řízená daty, kdy model dokáže rozpoznat, který zdroj byl na cestě opravdu užitečný (záslužný).

13. Pohlídejte si, abyste stránky “/​dekujeme” (typicky děkovací stránky po nákupu) vyloučili z indexace stránek. Proč? Tato stránka totiž znamená konverzi, nechcete tedy, aby ji kdokoliv mohl dohledat na vyhledávači, jen tak na ni kliknout a zkreslit vám tak statistiky.

Poznatků jsem si odnesl mnohem více, zde jsem jen vypíchl ty, které se mi zdály nejzajímavější. Díky tomuto školení jsem pak hravě zvládl certifikát Google Analytics od Googlu v rámci jeho Academy for Ads.

A co vy? Jak nad daty z Google Analytics přemýšlíte? Jaké reporty sledujete nejčastěji? Budu rád, když mi dáte vědět do komentářů.

12. 11. 2018

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.