Za jednoduchou otázkou se skrývá celé odvětví online marketingu: Co to je SEO? Search Engine Optimization neboli SEO (česky — optimalizace pro vyhledávače) si klade za cíl přilákat co největší množství organické návštěvnosti na webové stránky.
SEO metodám se nekladou meze — používají je jak podnikatelé, tak firmy pro maximalizaci viditelnosti webových stránek ve výsledku vyhledávání s cílem zvýšení návštěvnosti a následně vyšších zisků.
Společnosti často najímají SEO specialisty, aby použili vhodné metody, které zlepší organickou návštěvnost. Organická návštěvnost přichází na web přirozeně a nikoli jako placená PPC reklama s platbou za každý proklik.
Protože jsme se snažili nevynechat nic důležitého, je text o něco delší a proto jsme se rozhodli vytvořit rozcestník pro lepší orientaci:
Tento článek je pro úplné začátečníky, kteří by rádi získali základní přehled o SEO. Pokud vás optimalizace pro vyhledávače začne zajímat víc, přečtěte si další články od našich SEO specialistů.
Vyhledávače jako Google, Seznam a Bing používají vyhledávací roboty k procházení stránek webu, shromažďování informací o daných stránkách a následné indexaci těchto stránek. To vede k zobrazování stránek ve výsledcích vyhledávání.
K tomu aby vyhledávače zaindexovali nějakou stránku slouží algoritmy, které každý vyhledávací robot má. Tyto algoritmy stránky analyzují a vyhodnocují, přičemž berou v potaz stovky hodnotících faktorů nebo signálů, aby určily, která stránka bude mít jaké pořadí ve výsledku vyhledávání pro hledané klíčové slovo či frázi.
Faktory ovlivňující SEO
SEO se dělí na dvě části: on-page SEO (na stránce) a off-page SEO (mimo stránku).
Faktorů, které ovlivňují SEO jsou stovky a možná i tisíce, díky strojovému učení. Nehledě na to, že oficiálně nejsou známy. Pouze se domníváme (na základě testů různých odborníků), jaké faktory to jsou. Společně si projdeme alespoň ty nejdůležitější.
On-page SEO je označení pro faktory, které se dají ovlivnit přímo na webu za účelem lepšího hodnocení, ze strany vyhledávačů a následného získání organické návštěvnosti.
Mezi důležité On-page faktory patří:
- title tag (název stránky);
- meta description (popis stránky);
- nadpisy (H1 – H6);
- textový obsah a multimediální obsah na stránce;
- struktura URL adres;
- velikost, popis a formát obrázků;
- interní prolinkování;
- rychlost webu;
- strukturovaná data;
- použitelnost v mobilních zařízeních.
Zároveň je u těchto bodů základem použít klíčová slova.
Název stránky je jedním z nejdůležitějších faktorů, protože popisuje hlavní zaměření stránky.
Title tag se také vyskytuje v záložce prohlížeče, kde zlepšuje přehlednost v případě, že máte záložek otevřených několik.
Celkový rozsah by měl být mezi 50 a 70 znaky včetně domény. Doménu v názvu uvádějte, protože obvykle zvyšuje proklikovost. Pokud překročíte tyto hodnoty, vyhledávače text zkrátí.
Pokud se chcete o této problematice dozvědět více, navštivte náš článek o title.
Meta description je popis stránky, který se zobrazuje ve výsledku vyhledávání. Vliv na SEO jako takové nemá. Nicméně zásadně ovlivňuje míru prokliku (CTR).
Pokud nejsou popisy napsané dostatečně výstižně, Google a Seznam si je často vytvoří z obsahu dané stránky vašeho webu. Takový výsledek není vždy ideální. Podle statistiky Google přepisuje meta description v 62,8 % případů.
Ideální délka by měla zůstat v rozsahu 70 až 155 znaků (430 – 920 px).
Více podrobností se dozvíte v samostatném článku o meta description.
Nadpisy pomáhají návštěvníkům k rychlé orientaci na stránce. Nadpisy také pomáhají vyhledávačům určit, co se na dané stránce nachází a o čem pojednává.
K dispozici máte 6 úrovní nadpisu (H1 – H6). Tím nejhodnotnějším a nejdůležitějším je nadpis první úrovně H1, jelikož označuje název stránky. Další slouží jako podnadpisy k rozdělení obsahu.
Celkovou délku nadpisu udržujte v rozmezí 20 až 70 znaků. Zahrnutí klíčových slov do nadpisů přispívá k lepšímu umístění pro daná klíčová slova.
Lidé si mohou prohlížet váš obsah, ať už jde o čtení příspěvku na blogu nebo prohlížení stránky produktu. Textový obsah nečtou pouze návštěvníci vašeho webu, ale i vyhledávače. Optimalizace textu usnadní vyhledávačům pochopit a ohodnotit váš obsah.
Snažte se, aby text neobsahoval gramatické chyby, byl srozumitelný, důvěryhodný a užitečný pro návštěvníky. Dále by v obsahu měla být zakomponována klíčové slova, na která se chcete zobrazit. V závislosti na délce textu je doporučujeme použít klíčové slovo 2 – 3krát.
V případě delšího textu čtenáři ocení jeho rozčlenění obrázky. Nezapomeňte na vkládání odkazů na jiné stránky, které souvisejí s daným tématem.
Doporučujeme, aby URL adresy splňovaly základní pravidla. Měly by:
- obsahovat klíčová slova (stačí 1 až 2);
- být snadno čitelné, jednoduché a krátké;
- být logicky uspořádané.
Zde je příklad správně a špatně napsané URL adresy:
Nevhodná URL adresa: https://www.priklad.cz/index.php?productID=90876546
Vhodná URL adresa: https://www.priklad.cz/iphone-12-pro
Většina e‑shopových řešení si URL adresy tvoří automaticky podle názvů kategorií a produktů. Pokud budete mít dlouhý název (např. u kategorie) a chtěli byste zachovat krátkou URL adresu, musíte ji změnit ručně v nastavení, pokud to systém umožňuje.
Pozor, u zaběhlého projektu se nedoporučuje měnit URL adresy. Změny URL adres u zaběhlých projektů doporučujeme nejdřív probrat s odborníkem na SEO.
Na téma optimalizace obrázků z pohledu SEO jsme si povídali také v jedné z epizod podcastu Oranžáda.
Velikost obrázků
Velikost obrázků je velmi důležitá pro rychlost webu. Čím větší obrázky máte (teď nemyslíme rozměrově, ale z pohledu datové velikosti), tím pomalejší je načítání webu a zabírají místo na serveru/hostingu.
Datovou velikost u produktových obrázků doporučujeme do 100 kB.
Popis obrázků (Alt text)
Alt popis (alternativní text), vyplňujeme u obrázků a fotografií. Vyplňujeme ho proto, že si vyhledávače neumí interpretovat, co se na daném obrázku nachází a tak jim musíme pomoci formou textu. ALT popisek také předčítá nevidomým asistenční software.
Měli byste se vejít do 150 znaků a snažit se vložit maximum informací popisující obrázek se zaměřením na klíčová slova.
Formát obrázků
Než budete přidávat obrázky na svůj web, ujistěte se, zda jste vybrali správný formát obrázku. I když si můžete vybrat z mnoha formátů obrázků, které se nabízejí, pro web jsou nejběžnější formáty PNG a JPEG.
PNG se nejčastěji využívá pro obrázky a loga. Vyznačuje se vyšší kvalitou, nicméně má větší datovou velikost. U geometricky jednoduchého obrázku bude pravděpodobně velikost menší než JPEG. PNG může mít průhledné pozadí, což je důležitá vlastnost zejména pro loga.
JPEG se nejčastěji se využívá pro fotografie, pro které byl speciálně navržen. Tím pádem nenabízí tak uspokojivou kvalitu, pokud je obsahem něco jiného než fotka.
Formát JPEG použít pouze pro větší snímky s důrazem na vizuální dojem(např. bannery na homepage). Pro produktové obrázky v e‑shopu doporučujeme použít PNG.
Začínají se prosazovat i další formáty obrázků, které mají menší datovou velikost při zachování kvality, ale ještě nejsou tolik rozšířené. Dozvíte se o nich v podcastu Oranžáda.
Interní odkazy slouží jak návštěvníkům pro pohyb po webových stránkách a získávání potřebných informací, tak i vyhledávacím robotům, kterým pomáhají lépe pochopit, co se na daných stránkách nachází.
Všechny stránky na vašem webu by měly být mezi sebou propojeny. Pokud tomu tak není, vyhledávače budou mít problém s nalezením nepropojených stránek a nepřidají jim takovou hodnotu.
Vyhodu, kterou přináší interní prolinkování je, že pokud mezi sebou propojíte tematicky relevantní stránky, budou tyto stránky pro vyhledávače hodnotnější.
Rychlost webu značí rychlost načítání jednotlivých stránek na vašem webu. Různé stránky mohou mít různou rychlost. Rychlost je však relevantní a závisí na mnoha faktorech jako výkon webu, výkon serveru, typ připojení, poskytovatel internetových služeb uživatele, výpočetní výkon uživatele apod.
Rychlost je pro web velmi důležitá a je jedním z nejdůležitějších hodnotících faktorů Google.
Strukturovaná data jsou standardizovaným formátem pro označení informací o webové stránce. Jsou viditelná v kódu stránky, takže je uživatelé nevidí. Slouží vyhledávačům, aby lépe pochopili, o čem je webová stránka a co znamenají jednotlivé části stránky. Když vyhledávače rozumí obsahu webové stránky, mohou uživateli poskytnou lepší informace.
Díky strukturovaným datům je také pravděpodobnější, že vyhledávače zobrazí ve výsledcích vyhledávání pro vaše stránky také rozšířené úryvky (Obr. 6). Ty jsou odlišné od běžných úryvků, což může zvýšit míru prokliku na váš web.
Narůstá počet lidí, co stále více času tráví na svých mobilních zařízeních a tabletech. Nicméně nekteré weby stále nejsou přizpůsobené tomu, aby zohlednily různé velikosti obrazovek a doby načítání.
Optimalizace pro mobilní zařízení se zaměřuje na design webu, jeho strukturu a rychlost načítání. Spolu s rychlostí Google měří tyto faktory pomocí Core Web Vitals.
Off-page SEO se zaměřuje na techniky, které pomáhají zlepšit hodnocení stránek ve výsledcích vyhledávání. Odehrává se mimo váš web a zahrnuje odkazy z jiných webů, sdílení na sociálních sítích a celkově zmínky na internetu. Primárně se zaměřuje na vytváření kvalitních, relevantních a důvěryhodných zpětných odkazů.
Protože téma zpětných odkazů patří mezi ty rozsáhlejší, doporučujeme mrknou na náš blog, kde najdete články s radami jak využít linkbuilding a nespálit se. Teď se v rychlosti podíváme na to nejdůležitější.
Mezi faktory ovlivňující hodnotu odkazu patří:
- autorita domény;
- relevantnost;
- provoz na webu;
- typ odkazu.
Autorita domény
Autorita domény je metrika či skóre, pomocí kterého můžeme vyhodnotit, jakou má web schopnost se umístit ve výsledku vyhledávání. Autorita domény vychází z údajů o staří, důvěryhodnosti a popularitě.
Relevance
Vždy byste se měli snažit získat odkazy z webů, které se tématický shodují s vaším oborem. Například web se zaměřením na sport, by se měl zaměřit na to, aby většina získaných odkazů pocházela z jiných sportovně tématických webů.
Provoz na webu
Pokud provádíte aktivity jako zveřejňování příspěvku na fóra, spolupráce s bloggery atd., je důležité si uvědomit jakou návštěvnost a jaké návštěvníky mohou přinést.
Spolupracujete s nějakým bloggerem a pravidelně na svůj blog přidává příspěvky s odkazy na vás? Pak by vás mělo zajímat, zda tato činnost přináší návštěvnost na váš web. Pokud se ukáže, že tento typ aktivity přináší návštěvnost a případně i zisk, určitě v ní pokračujte. V opačném případě přesuňte prostředky do jiných typů propagace.
Typ odkazu
Máme několik typů zpětných odkazů: dofollow, nofollow, sponsored tag a UGC tag. Návštěvník webové stránky rozdíl mezi zpětnými odkazy nepozná. Rozdíl se nachází ve zdrojovém kódu dané stránky.
- Dofollow jednoduše říká Googlu a dalším vyhledávačům, že obsah na druhém konci tohoto odkazu je důležitý.
- Nofollow odkazy jsou méně časté a nejsou tak cenné.
- Sponsored tag je používán u odkazů, které jsou zakoupeny (například přes reklamní systémy nebo výměnou za protislužbu).
- UGC tag slouží k označení obsahu, který vznikl bez našeho vědomí (například pokud máte web, kde lze vkládat komentáře či články).
Mezi další off-page faktory patří zmínky na sociálních sítích. Off-page signály ze sociálních sítí hrají nepřímou roli v hodnocení stránky. Vyhledávače si všímají, kolik zmínek je o stránce na sociálních sítích.
Vyhrnout rukávy a do práce
SEO je běh na dlouhou trať. Pokud se mu budete trpělivě věnovat a nečekáte zázraky přes noc, výsledky vás určitě nezklamou. Důkazem je úspěšná spolupráce s e‑shopem MyDrinks.cz, kterému díky SEO za 1 rok stoupnul obrat e‑shopu z neplaceného vyhledávání o 113 %.
Tento článek by vám měl poskytnout dobrou představu o tom, jak SEO funguje a na co je potřeba myslet. Záleží na vás, zda se pustíte do tajů SEO, nebo raději necháte optimalizaci na zkušených specialistech.
To je pro dnešek všechno. Děkujeme těm z vás, kteří se dočetli až na konec. :)
Komentáře (1)