Sociální sítě: Facebook, Twitter, Instagram a jejich rozdíly

Facebook, Instagram, LinkedIn a Twitter je takový must have každé firmy. Na každou sociální síť se ale hodí jiný obsah. Možná při tvorbě příspěvků nad tím moc nepřemýšlíte a říkáte si, že to je přece jedno. Anebo ne? Tušíte správně. Není. Každá z těchto zmiňovaných sociálních sítí je trošku jiná. Nutně to neznamená, že to, co postnete na Facebook, už nemůžete dát na Twitter. O tom to není. Ale určitý typ příspěvku zkrátka bude na některé síti zářit, zatímco na druhé propadne. Podělíme se s vámi o to, jak a co nám (ne)funguje v Bestetu.

Facebook

Jak uvádí Newsfeed, v Česku má 4,8 milionů uživatelů. A toto číslo pořád roste. Už to je pádný důvod k tomu, abyste si na správě vašeho Facebook profilu dali záležet. V České republice je to vlastně taková vlajková loď mezi všemi sociálními sítěmi. Komunikace na Facebooku se bude pro každou firmu trošku lišit a to tím, jaký má obor podnikání, firemní kulturu, jak komunikuje se svými zákazníky atd. Dá se však najít několik společných bodů, které prostě fungují, nehledě na to kdo jste, co děláte a jak to děláte.

Co nám (ne)funguje:

Fotky

Síla fotek na Facebooku je obrovská. Využijte toho. Ať už jedete na firemní teambuilding, máte v práci psí návštěvu nebo jste si hromadně objednali pizzu k obědu. Tyto příspěvky nám v Bestetu fungují nejlépe. Lidé na ně kliknou v průměru 10krát víc, než na příspěvky z blogu (odkazy na články). Čím to je? Nejspíš tím, že se jedná o něco, co lidi baví a zajímá. Zajímá je, jak to ve firmě chodí. Je příjemné vidět, že jste z masa a kostí — slavíte narozeniny, máte rádi zvířata a neberete se příliš vážně. 

TIP! Občas mrkněte do kalendáře a upozorněte na to, že je světový den UFO. Nebo den čokolády. Anebo že počítače slaví svátek. Prostě obsah trochu odlehčete a pár palečků máte jistých.

Videa

Ta na Facebook fanoušky platí. A není se čemu divit, nemusí nic číst a vyžaduje to vlastně minimální snahu — kliknete na play a už se jen bavíte. I v případě videí funguje, že čím je osobnější (například přímo z kanceláří ve vaší firmě), tím víc pozornosti přitáhne.

Články

Pokud píšete firemní blog, Facebook je dobré místo, kde články propagovat. Jen si musíte dát záležet na popisku, který k příspěvku napíšete. Pokud ho dostatečně nevytuníte, pravděpodobně si je prokliknou jen největší fanoušci vaší stránky. V Bestetu nám na Facebooku nejvíc frčí články, které nejsou kdovíjak odborné. To znamená, že člověk, který si je chce přečíst nemusí být profík a i přesto bude vědět, která zrovna bije.

Události

Pořádáte sem tam nějaké školení/​konference/​debaty pro veřejnost? Šup s tím na Facebook. Je to super cesta, jak vašim fanouškům ukázat, že jste aktivní a že se u vás něco děje.

Specifika Facebooku

  • Facebook zachycuje přítomnost. Sdílejte věci, které jsou aktuální. Ty na něm fungují nejvíc.
  • Na rozdíl od Twitteru oslovujete širší publikum, to znamená, že vaši fanoušci jsou i lidé, kteří vašemu oboru tak úplně nerozumí. 
  • Na Facebooku se víc zaměřujete na budování vztahů s fanoušky, než třeba na Twitteru. Jinak řečeno, na Facebooku spojujete uživatele/​vaši firmu a fanoušky, na Twitteru informace.

Twitter

Ačkoliv Twitter není v českých končinách tolik populární jako Facebook, pro některé firmy může být stěžejní sociální sítí. Donedávna tomu tak bylo i u nás v Bestetu, teď ho však Facebook začíná dorovnávat. Ovšem v některých případech tato síť stále dokáže Facebook převálcovat. 

Co nám (ne)funguje:

Odborné články

Čím odbornější, tím lepší. Narozdíl od Facebooku nasbíráte na Twitteru zejména profíky v oboru. Je tedy logické, že se jim budou líbit opravdu odborné články plné statistik, čísel, přesných údajů. Zkrátka článek, který na našem Facebook profilu propadne, na Twitteru žije.

Fotky

Fotky, které jsou přímo z naší firmy a ukazují náš každodenní život v ní, nefungují ani z poloviny tak dobře, jako na Facebooku. Čím to? Přesnou odpověď neznáme, ale je logické, že pokud vás na Twitteru sledují lidé z oboru, moc je nezajímá, že jste včera měli v práci oslavu narozenin. Na Twitter si jdou pro fakta a aktuální informace z oboru.

Být co nejaktuálnější

Sdílet aktuální info je snad alfou a omegou celého Twitteru. Jste někde na konferenci? Tweetujte, jaké to tam je. Konkrétní čísla, statistiky, informace, které jste se právě dozvěděli. 

Hashtagy

Není žádným překvapením, že hashtagy jsou na Twitteru doma. Na Facebook je plácnete spíš pro oživení statustu, na Twitteru však mají jasný účel: spojit je s ostatními podobnými myšlenkami tak, aby se jejich autoři po rozkliknutí hashtagu dokázali najít. V Bestetu nám takto pěkně fungují hashtagy na Nekonferenci, kdy jsme účastníky vyzvali k tomu, aby tweetovali s hashtagem #nekonference. Svůj účetl to splnilo: navzájem se spojily zajímavé myšlenky z této akce, které byly pro všechny jednoduše dohledatelné

Události

Ty sice na Twitteru nemůžete vytvářet jako na Facebooku, ale pracovat se s nimi dá. V Bestetu například pořádáme 20. září PPC na stojáka. Prozatím jakákoliv zmínka na Twitteru o této akci měla úspěch. Důvod? Opět ukazujete, že svému oboru rozumíte a snažíte se spojit s ostatními profíky. A ti to dokážou ocenit.

Specifika Twitteru

  • Zachycuje ještě přítomnější přítomnost než Facebook. Využijte toho. Například pokud jedete na školení či konferenci, tweetujte. Informujte, co nového jste se dozvěděli a šiřte to do Twitter světa.
  • Díky omezenému rozsahu znaků jdete po jádru pudla. Žádné zbytečné okecávačky. Občas je to pro fanoušky v porovnání s “užvaněnými” statusy na Facebooku příjemná změna.
  • Twitter je síť, kde se potkávají profesionálové. Snadněji tu s nimi navážete kontakt než na Facebooku.

Instagram

Oproti Facebooku a Twitteru je tato sociální síť takovým benjaminkem mezi staršími sourozenci. Nikomu neleze do zelí a s nikým se příliš nehašteří. Je totiž natolik svá, že to zkrátka nemá zapotřebí.

Co nám (ne)funguje: 

Fotky

Velké překvapení to není, Instagram je stvořený pro fotky. Ale ne všechny se líbí. Čím fotka vysílá jasnější vzkaz a nemusíte ji sálodlouze vysvětlovat, tím lépe. Na naše fanoušky nejvíc platí fotky, u kterých se zasmějí a nakouknou dovnitř firmy.

A přesně sem patří ty fotky, které neudáte ani na Facebooku ani na Twitteru (a tím nemyslíme, že jsou nekvalitní). Přece jenom postovat na Facebook fotku toho, jak váš kolega za sebou při telefonování vláčí věšák, není úplně to pravé ořechové. To už je i na Facebook trošku moc free. Ale pro Instagram je takový příspěvek bomba.

Instagram stories a videa

Aktuálně se jedná o nejpopulárnější formáty, které lze na Instagramu použít. Kombinace videa, zvuku a případně nějakého načmáraného vzkazu zaujme každého.

Reels

Instagram Reels (Sekvence) jsou nejmladším nástrojem v dnešním článku. Instagram je představil 5. srpna 2020. Určitě Reels vyzkoušejte už jen proto, že získáte lepší výsledky díky tomu, že Instagram u novinek podporuje zobrazování uživatelům.

Limity pro Reels:

  • Rozměry: doporučuje se poměr stran 9:16 (1080×1920 px) pro vyplnění celé obrazovky

Specifika Instagramu

  • Ryze obrázková/​videová síť. Žádné jiné příspěvky sem nedostanete.
  • Ze všech sociálních sítí roste v počtu nových uživatelů nejrychleji a to přímo raketovou rychlostí. Takže se vyplatí na tuto stoupající popularitu zavčasu naskočit.
  • Instagram patří miléniálům.
  • Pokud chcete nasbírat fanoušky, sami musíte být aktivní, lajkovat a sledovat ostatní. Neaktivní účty nikoho nezajímají.
  • Nezáleží na tom, jestli prodáváte fotogenické dortíky anebo jste strojírenská firma. Na popularitě Instagramu se může svézt každý. Stačí být aktivní a přidávat fotky, které mají hlavu a patu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vedením firemních profilů na sociálních sítích? Dejte mi vědět do komentářů.

13. 07. 2021

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.